Organizace Euro NCAP byla založena v roce 1997, dnes sídlí v Bruselu a sdružuje představitele ministerstev dopravy zemí EU, automobilových asociací, pojišťoven a zákaznických organizací. Název Euro NCAP vychází z anglického European New Car Assessment Programme neboli Evropský program hodnocení nových vozů. Euro NCAP je ekvivalent podobných testů ve Spojených státech, Japonsku nebo Austrálii. Cílem konsorcia Euro NCAP je nezávislé hodnocení pasivní i aktivní bezpečnosti automobilů všech značek. Výsledky jsou vyjádřeny přidělením určitého počtu hvězdiček. Počet hvězdiček se pohybuje od 0(nevyhovující) po 5(bezpečné). Výsledky testů jsou volně dostupné a spotřebitel si tak může jednoduše zjistit na jaké úrovni bezpečnosti je jeho vůz.
Během vývoje nového automobilu, ještě před uvedením na trh, musí projít každý nový model tzv. homologačními testy. Výsledky těchto testů nejsou veřejně přístupné a navíc mohou být pro každý trh trochu jiné, proto v Evropě vznikl jednotný test Euro NCAP. V roce 1998 vyšly první testy jednotného systému hodnocení Euro NCAP prováděné za souměřitelných podmínek. Na chodu těchto zkoušek se podílejí i ministerstva vlád Německa, Francie, Nizozemí, Švédska a Velké Británie. Dalšími strategickými partnery jsou Královský automobilový klub ve Velké Británii, ADAC, FIA a další.
Nezávislá autorizovaná zkušebna provádějící testy zakoupí anonymně vůz. Čímž je zaručen náhodný výběr vozu a je vyloučeno ovlivnění ze strany automobilky. Pak jsou přizváni zástupci dané značky, kteří asistují při přípravě vozu na testy. Samotné zkoušky se pak zúčastní jako pozorovatelé. Zkouška je provedena pouze jednou.
Nové vyhodnocování zkoušek EuroNCAP
V roce 2009 zavedl Euro NCAPcelkové hodnocení bezpečnosti, které se určuje na základě výsledků ve čtyřech hlavních oblastech, kterými jsou: ochrana dospělých cestujících; ochrana dětí; ochrana chodců a ochrana asistenčních systémů.
Ochrana dospělých cestujících:
tato zkouška se vyhodnocuje na základě výsledků z šesti dílčích zkoušek:
– částečný čelní náraz s do deformovatelné bariéry
– plný čelní náraz do nedeformovatelné bariéry
– boční náraz
– boční náraz do sloupu
– test ochrany krční páteře
– test bezpečnostních systémů
Ochrana dětí:
vyhodnocení ochrany dětí se sestává ze tří aspektů:
– ochrana dětských pasažérů při čelním a bočním nárazu
– schopnost vozidla pojmout dětské zádržné systémy různých velikostí a provedení
– ověření správného uchycení dětských zádržných systémů
Ochrana chodců:
výsledek zkoušky ochrany chodců se stanovuje na základě testů střetu chodce s přední částí vozidla. Je posuzováno potenciální riziko zranění hlavy, pánve, horní a dolní části nohy.
– střet s hlavou
– střet s horní částí dolních končetin
– střet s dolní částí dolních končetin
Asistenční systémy:
výsledek této zkoušky je stanoven na základě testů nejdůležitějších asistenčních systémů, které podporují bezpečné řízení. V těchto testech se ověřuje účinnost a funkčnost aktivních prvků bezpečnosti.
– test elektronického stabilizačního systému
– kontrola zapnutí bezpečnostních pásů
– asistent rychlostních limitů
– test automatického nouzového brzdění
– asistent jízdy v jízdním pruhu
Vyhodnocení testu
Celkové výsledky testů EuroNCAP jsou vyjádřeny pomocí počtu hvězdiček, přičemž maximum je 5 hvězdiček. Čím více hvězdiček automobil v testu získá, tím je v celkovém pohledu bezpečnější. Hvězdičky se přidělují podle procent ochrany ve čtyřech zmíněných základních oblastech, viz příkladný test Škody Superb třetí generace z roku 2015.
Pro podrobnější a uživatelsky velmi komfortní vyobrazení dílčích výsledků se používá grafika těl posádky rozdělaná na jednotlivé sektory. Barva jednotlivých částí pak určuje míru možného poškození této tělesné partie. Obdobně se symbolicky vyjadřuje míra ochrany chodců při střetu s vozidlem.
Víte, že …
Pro vyhodnocení většiny testů slouží figuríny se senzory zrychlení. Díky těmto měřením lze získat objektivní představu o namáhání těla posádky. V rámci Euro NCAP se pro čelní náraz používá figurína Hybrid III a pro boční náraz figurína EuroSID I.
Text: Jan Sajdl
Foto: www.euroncap.com, archiv
Klíčová slova: crashtest, Euro NCAP, bezpečnost